مرمت پل خواجو آغاز شد

معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: مرمت پل تاریخی خواجو اصفهان آغازشد.

به گزارش میراث آریا(CHTN) به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، مهرداد کیهان فر افزود: بر اساس خشکسالی رودخانه زاینده رود معاونت میراث فرهنگی توانست "پی های پل "و "محل حوضچه آرامش" در جلوی پل خواجو را برای مرمت بررسی کند.

وی تصریح کرد: پل خواجو در طی سال‌های مختلف دچارآب شستگی شده بود که مقرر شد برای مرمت این قسمت‌ها با همکاری سازمان آب و فاضلاب استان اصفهان و سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری این اقدام صورت گیرد.

وی اعتبار اختصاص یافته برای مرمت پل خواجو را بیش از دو میلیارد ریال به صورت امانی ذکرکرد و افزود: قرار است در جهت ترمیم بالا دست پل خواجو اقدامات مرمتی صورت گیرد.

وی از دیگر اولویت‌های مرمت پل خواجو را اصلاح پلکان بالا دست پل ، مرمت سنگ‌های زیر پل و تعویض سنگ‌های شکسته شده دانست و افزود : این اقدامات مرمتی در اواخر دوره پهلوی اول صورت گرفته بود که به صورت غیر کارشناسی انجام شده بود.

کیهان فر افزود: در برخی از قسمت‌های پل خواجو در زمان پهلوی اول از سنگ‌های قبر موجود در تخت فولاد در آن زمان برای مرمت پل استفاده شده بود .

وی اقدامات اصلاحی در یک دهه گذشته بر روی پل خواجو را سنگ فرش پل و جلوگیری از تردد ماشین ها و تبدیل این محل به مکان پیاده رو برای عابرین پیاده و مرمت بدنه آجری پل ذکرکرد.

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان اظهار امیداوری کرد: مرمت پل خواجو تا نیمه مرداد ماه به اتمام برسد.

پل خواجو یکی از پل های شهر اصفهان است که بر روی رودخانه زاینده رود کشیده شده است. این پل از بناهای تاریخی دوران شاه عباس دوم صفوی است که در سال 1060 هجری بنا شده است و طول آن 133 متر و عرض آن 12 متر است./106


 

/ 2 نظر / 103 بازدید
یک بازدید کننده از سایت شما

دورست عزیز اطلاع رسانی خوبه اما وقتی که دقیق وکامل باشه به همین جهت از شما تقاضا می کنم درباره مرمت پل خواجو تنها به خبر میراث آریا اکتفا نکن وببین دارن چه برسر این پل می آورند.