پرچم ایران از ابتدا تا حال

نخستین اشاره در تاریخ اساطیر ایران به وجود پرچم، به قیام کاوه آهنگر علیه ظلم و ستم آژی دهاک(ضحاک) بر میگردد. در آن هنگام کاوه برای آن که مردم را علیه ضحاک بشوراند، پیش بند چرمی خود را بر سر چوبی کرد و آن را بالا گرفت تا مردم گرد او جمع شدند. سپس کاخ فرمانروای خونخوار را در هم کوبید و فریدون را بر تخت شاهی نشانید.

 

فریدون نیز پس از آنکه فرمان داد تا پاره چرم پیش بند کاوه را با دیباهای زرد و سرخ و بنفش آراستند و دُر و گوهر به آن افزودند، آن را درفش شاهی خواند و بدین سان " درفش کاویان " پدید آمد. نخستین رنگهای پرچم ایران زرد و سرخ و بنفش بود، بدون آنکه نشانه ای ویژه بر روی آن وجود داشته باشد. درفش کاویان صرفاً افسانه نبوده و به استناد تاریخ تا پیش از حمله اعراب به ایران، بویژه در زمان ساسانیان و هخامنشیان پرچم ملی و نظامی ایران را درفش کاویان می گفتند، هر چند این درفش کاویانی اساطیری نبوده است.

 

با فتح ایران به دست اعراب - مسلمان، ایرانیان تا دویست سال هیچ درفش یا پرچمی نداشتند و تنها دو تن از قهرمانان ملی ایران زمین، یعنی ابومسلم خراسانی و بابک خرم دین دارای پرچم بودند. ابومسلم پرچمی یکسره سیاه رنگ داشت و بابک سرخ رنگ به همین روی بود که طرفداران این دو را سیاه جامگان و سرخ جامگان می خواندند. از آنجائی که علمای اسلام تصویرپردازی و نگارگری را حرام میدانستند تا سالهای مدید هیچ نقش و نگاری از جانداران بر روی درفش ها تصویر نمی شد.

 

نخستین تصویر بر روی پرچم ایران

 

در سال 355 خورشیدی ( 976 میلادی ) که غزنویان، با شکست دادن سامانیان، زمام امور را در دست گرفتند، سلطان محمود غزنوی برای نخستین بار دستور داد نقش یک ماه را بر روی پرچم خود که رنگ زمینه آن یکسره سیاه بود زردوزی کنند. سپس در سال 410 خورشیدی ( 1031 میلادی ) سلطان مسعود غزنوی به انگیزه دلبستگی به شکار شیر دستور داد نقش و نگار یک شیر جایگزین ماه شود و از آن پس هیچگاه تصویر شیر از روی پرچم ملی ایران برداشته نشد تا انقلاب ایران در سال (1979 میلادی).

١) پرچم ایران در زمان کوروش کبیر

 

٢) درفش کاویانی (دوران حکومت کاوه آهنگر)

٣) پرچم دروان حکومت شاه تهماسب

۴) پرچم دوران شاه صفی

۵) نادر شاه

۶) علی قلی شاه

٧) آغا محمد خان قاجار

٨) حکومت محمد شاه قاجار

٩) دوران ناصرالدین شاه

١٠) دوران پهلوی

١١) هم اکنون

این عکس قدمت ٣ رنگ پرچم ایران را نشان می دهد که روی یک دیوار از دوران هخامنشی مانده است و هم اکنون در موزه لوور نگه داری می شود .

 

/ 10 نظر / 9 بازدید
Mina

Sallam doste Aziz webloge khobi dari . age hazer be tabadole link hasti lotfan manu ba name (jadidtarin akshaye bazigaran) link konid va sepas az tarighe nazarate weblog am link va onvanetoon ro begid ta linketoon konam Merc , montazeram

ورونا

هر دو تا پستتونو خوندم..عالی بود..خیلی اطلاعات خوبی هستند..مرسی.کاش درمورد پرچم دوران کوروش یه توضیحی میدادید.فلسفه شو نفهمیدم متاسفانه!

فرید صلواتی

مهدی عزیزسلام . سلام اطلاعات جالبی بود .ممنون که برای خواندنش دعوتم کردی [خداحافظ]

مسعود

سلام اگه جواب پیام من هم بدید خوبه آ متظر جوابتونم بای

محمدرضا

سلام خیلی ها نظرشون اینه که این نشانه فر و هر نیست. میراث یار صد مطلبه شد. محمد رضا زاد هوش [گل]

پرویز

شاد و سلامت باشي دوست خوب مطلب خيلي زيبا و مفيديه

وحید

سلام پرچم کورش کبیر شامل یک عقاب با قرص خورشید روی سرش هست [نیشخند] اینم لینک تصویر : http://grphics.tk/img/bdb505837614.png