هشدار نسبت به تخریب یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی اصفهان

مسجد شاه اصفهان که یکی از بهترین و بی‌نظیرترین بناهای تاریخی اصفهان است در سایه بی‌توجهی متولیان امر در خطر قرار گرفته که باد کردن کاشی‌های گنبد این بنای تاریخی و احتمال فروریختن کاشی‌های گنبد بخشی از آن است

بی‌توجهی به مسجد شاه سبب شده بخشی از کاشی‌کاری‌های مسجد باد کرده یا فرو بریزند. فرو ریختن بخشی از کاشی‌های مناره این بنای تاریخی، نمای ناخوشایندی را به این مسجد تاریخی داده است؛ ضمن اینکه هر لحظه امکان تخریب تزئینات این گنبد فیروزه‌ای زیبا وجود دارد. همچنین باد کردن (طبله کردن) بخشی از کاشی‌های این بنای تاریخی که در لحظه ورود به آن آشکارا دیده می‌شود از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

در این خصوص یکی از فعالان عرصه کاشی‌سازی،‌ معرق و هفت‌رنگ اظهار داشت: متأسفانه اکنون در مرمت بناهای تاریخی آنگونه که باید، از متخصصین دارای صلاحیت استفاده نمی‌شود و کسانی نظارت بر اجرای این طرح‌ها را بر عهده دارند که متأسفانه حتی آشنایی نسبی با این علم ندارند.

مجید پنجه‌پور افزود:‌ ‌مشورت‌نکردن با کارشناسان خبره در زمینه مرمت و تعمیر بناهای تاریخی در نهایت مشکلات بسیاری را برای بناهای تاریخی به‌وجود می‌آورد و باید به این نکته توجه داشت که اقدامات مرمتی بازیچه نیست. پنجه‌پور در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت برخی از کاشی‌های مسجد شاه اظهار داشت: می‌توان در مرمت این کاشی‌ها آن را به سبک قدیم درست کرد اما نکته مهم این است که چه کسی این کار را انجام دهد.

آخرین شخصی که مرمت گنبد مسجد شاه را در 20 سال گذشته بر عهده داشته، گفت: در آن دوران که مرمت گنبد مسجد شاه را به انجام رساندم، تنها 3‌ترک باقی‌مانده بود.حسین علی مصدق‌زاده با اشاره به اینکه در آن دوران نیز این 3 ترک باقیمانده از گنبد مسجد شاه طبله کرده بود، افزود: در آن سال به خاطر میزبانی اصفهان و انتخاب اصفهان به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، داربست‌های این گنبد باز شد و ادامه کار باقی ماند.

وی تصریح کرد: در آن زمان وضعیت گنبد مسجد شاه را به سازمان میراث فرهنگی متذکر شدم که در نهایت این امر بدون نتیجه ماند. در آن سال علاوه بر بازکردن داربست‌های گنبد مسجد شاه حتی قالب گنبد را نیز سازمان میراث فرهنگی خراب کرد. مصدق‌زاده با اشاره به اینکه هزینه ساخت مجدد این قالب بسیار زیاد است، اظهار داشت: مخالفت و درخواست‌های فراوان برای نگهداری این قالب‌ها بدون نتیجه ماند و تنها از سوی سازمان میراث فرهنگی این نکته مطرح شد که در زمان نیاز این قالب مجددا ساخته می‌شود.

محمد حسن مقضی یکی دیگر از مرمت‌کاران برجسته کاشی معرق در اصفهان معتقد است:‌ متأسفانه عدم‌استفاده سازمان میراث فرهنگی از نیروهای متخصصی که به‌صورت عملی در این عرصه فعالیت کرده‌اند باعث شده تا مرمت‌های انجام شده با دقت لازم انجام نشود.

چندی پیش رئیس سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان در این خصوص در گفت‌وگو با یک رسانه گفته بود: کاشی‌های گنبد مسجد شاه ‌25 سال پیش مرمت شد که به سبب تابش مستقیم نور خورشید، یخ‌زدگی، آلودگی‌های هوا و صوتی اکنون نیاز به بهسازی دوباره دارد.

منبع:متن اصلاح شده همشهری آنلاین

/ 8 نظر / 11 بازدید
بفهمی کی هستم پدرمو در میاری.

سلام تنها جایی که اصلا به فرهنگ و اثار فرهنگی تاریخ کشورش اهمیت نمیده همین ایرانه امروز نمیخوام وارد سیاست بشم یا الکی شلوغش کنم اما چرا ایران با اینهمه جذابیتش با اینهمه اثار قشنگ و زیباش با اینهمه اثار منحصر به فردش که تو دنیا بی نظیر هست اینقدر گردشگر کم داره؟؟؟؟؟؟؟؟ اقا مهدی از شما من یه خواهش دارم مگه شما سواد نداری؟ مگه اهل تحقیق نیستی؟ چرا داری تاریخ و فرهنگ یه ملت بزرگ چون ایران را با یک کلمه حرفت عوض میکنی؟ 9بار تو این متن زدی مسجد امام(ره) ببین این مسجد را کی ساخت؟؟؟؟؟؟؟ چرا داره فرهنگمون را اصالتمون را با یک کلمه عوض میکنی؟ من نمیخوام دعوا درست کنم اما متاسفانه تا حالا هرکاری بگید از دستم بر امده انجام دادم تا مردم اصفهان حداقل بفهمند بابا این میدان امام چرته این مکان اسمش میدان شاه عباس صفوی چرا واسه اینکه از اسم شاه بدشون میومد فرهنگ ایران را عوض کردند؟ تورا خدا یکم دقت کنید من ادم سیاسی نیستم بخدا و از سیاست تا بشه فاصله میگیرم اما حق ندارند فرهنگ مارا بخاطر علایق شخصیشون تغیر بدهند. یه خواهشی از شما دارم تورا خدا دیگه به میدان شاه عباس میدان امام نگید به مسجد شاه عباس مسجد امام نژید و ب

بفهمی کی هستم پدرمو در میاری.

یه خواهشی از شما دارم تورا خدا دیگه به میدان شاه عباس میدان امام نگید به مسجد شاه عباس مسجد امام نژید و به مردم اصفانم یاد بدید این اثار مربوط به شاه عباس صفوی نه امام خمینی یه سوالی که نسل ما بعد از ما میپرسند و ما جوابی واسش نداریم اینه که چرا این میدان را اسمشو گذاشتند میدان امام خداییش اگه پسر خودت این سوالو ازت بپرسه چی بهش میگید؟؟؟؟؟ بهتره حالا دیگه چشم و گوش بسته نریم جلو. بازم ممنون بخاطر تذکر بجا و کاملا درستت واسه تخریب این بنای زیبا ممنون.

فندق

اوه سلام پس اون فرش قرمزی که انداخته بودین کار شما بود ...... ای بابا ما که توقعی نداشتیم یه پلاکارد خشکو خالی هم کفایت می کرد..... ولی انصافا خیلی جای قشنگو سرسبزی دارین........... من که خیلی از اصفهان خوشم اومد..... ما ایرانی ها اصولا قدر اون چیزی رو که داریم نمی دونیم همین که می افته به دسته دیگری می فهمیم که چی داشتیم منشور کوروش هم همین جوریه.... راستی آپم خوشحال می شم بیا بای[خداحافظ]

فندق

شما لفط دارین ..سیاه کاریم نکنید دیگه .......... بدون شوخی این از خوبی اصفهونی هاست ... بای

پرویز

سلام به آقامهدی خودمون عاشق اصفهان و تجارت

درنین

سلام این مطلب را خانم توحید لو نوشتند، با عنوان توالت‌های پر ضدّ و نقیض،http://smto.ir/?p=4467 نکته جالب در این مورد ساخت یا عدم ساخت سرویس بهداشتی یا تعداد آن نیست، به نظر من این که سازمان میراث فرهنگی‌ متولی ساخت سرویس بهداشتی باشد جالب تر است. حالا با این همه که سازمان میراث فرهنگی‌ مشغول ساخت این سرویس‌های بهداشتی باستانی است، دیگر فرصتی برای مرمت سایر آثار باستانی باقی‌ میماند؟ بهترین ها

من

اگه بلایی به سرش بیاد خودم و همه رو می کشمممممممممممممممممممممممم !!