قدیمی ترین پل جهان در دزفول

این مطلب را به درخواست خواننده ی ناشناس وبلاگ گذاشتم.

قدیمی ترین پل جهان در دزفول با گذشت بیش از 10 قرن از ساخت آن همچنان سالم و با دوام محل تردد عابرین و خودروهای سواری است.

این پل در سال 260 میلادی به دستور شاپور اول ساسانی توسط 70 هزار اسیر رومی دربند ایرانیان احداث شد و در حالی که بیش از 10 قرن از عمر آن می گذرد به عنوان باستانی ترین پل جهان اکنون نیز محل تردد خودروهای سواری دزفول و اندیمشک است. این پل دارای 14 دهانه است و آب رودخانه دز از زیر آن عبور می کند.

پل مزبور از سنگ ساروج و آهک بنا شده و در دوران حکومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی چندین بار بازسازی شده اما پایه های پل حکایت از دوران ساسانی دارد.

به گفته مورخان این پل یک اثر منحصر بفرد تاریخی است که تاکنون توانسته تا این زمان دوام بیاورد.

این پل که در مرکز شهر دزفول قرار دارد شرق و غرب شهر را به هم متصل کرده و راه عبور و مرور شهرهای اندیمشک، شوشتر و دزفول را به هم پیوند داده است.

شایان ذکر است طی 2سال اخیر به خاطر حفاظت از این اثر مهم باستانی، تردد خودروهای سواری از پل دزفول یک طرفه اعلام شد و امید است با آغاز ساخت پل پنجم دزفول که پایین تر از پل قدیم احداث می شود و بهره برداری از آن، پل قدیم دزفول به طور کامل بسته اعلام شود تا این اثر مهم باستانی همچنان محفوظ بماند.

 

منبع:

نمای ایران

/ 4 نظر / 32 بازدید
بفهمی کی هستم پدرمو در میاری.

رستم نامه ! شنیدم که رستم فلان کاره بود (جنگجو ) فلان جای ایشان کمی پاره بود ( آرنج ) دو دستش همیشه فلان جاش بود ( کمر ) فلان چیز او تا نک پاش بود (شمشیر ) چو راه فلانش همی تنگ شد ( حوصله ) فلان با فلانش سر جنگ شد ( عقل و احساس ) چو رستم فلانش همی راست شد ( عذم و اراده )

بفهمی کی هستم پدرمو در میاری.

این مطلب که نوشتی نه کاری به اون پلی که با قایق واسه اولین بار ساختند داشت نه کاری به پل خواجو و ربطش به اون پل الکی منت نذار بهر حال ممنون. بای

محمد

سلام وجدانه میمردی بیشتر در موردش میگفتی.