جشن مهرگان

واژه مهر پیمان و دوستی معنی می‌دهد . در ایران باستان ، جشن مهرگان پس از نوروز دارای اهمیت ویژه‌ای بود . دلیل آن این است که هر دو آغاز فصل‌های سال را نوید می‌دادند .
نوروز آغاز تابستان و مهرگان آغاز زمستان را به هر ماه می‌آوردند زیرا در آن زمان سال به دو فصل تقسیم شده بود . فصل اول ، تابستان بود که از جشن نوروز شروع می‌شد و هفت ماه ادامه داشت . جشن مهرگان که از روز مهر شروع می‌شد تا شش روز پس از آن ادامه می‌یافت و جشن شادی بر پا می‌شد . انگیزه‌ای که به پیدایش جشن مهرگان در تاریخ ایران نسبت می‌دهند پیروزی ایرانیان بر ضحاک ستمگر ، به رهبری کاوه آهنگر است که او را در بند آوردند و فریدون را به عنوان رهبر خود برگزیدند . این جشن در روز 10 مهر ، روزی که نام روز و ماه یکی بود جشن گرفته می‌شد و مانند نوروز سه جنبه نجومی ( طبیعی ) ، تاریخی و دینی داشت .

از نظر نجومی ، مهرگان چند روز پس از اعتدال پاییزی جشن گرفته می‌شد . ( اعتدال پاییزی اول مهر صورت می‌گیرد ) . و جشن برداشت محصولات کشاورزی است .

از نظر تاریخی ، در این روز نیروی داد و راستی به سرکردگی کاوه آهنگر بر ارتش دروغ و ستمگری آژی دهاک ( ضحاک) پیروز شد و فریدون به شاهی رسید . مبارزه راستی و دروغ ، داد و ستم در ایران ریشه دینی دارد و همه جشن‌های ملی هم به گونه‌ای این مبارزه و پیروزی نهایی حق بر نا حق را نشان می‌دهد . ولی ، در تاریخ مهرگان این جنبه درخشندگی ویژه را دارد .

از نظر دینی ، در فرهنگ ایرانی مهر یا میترا به معنای فروغ خورشید و مهر و دوستی است . همچنین مهر نگهبان پیمان و هشدار دهنده به پیمان شکنان است .
هم اکنون زرتشتیان در روز مهر از ماه مهر به آتشکده و نیایشگاه می‌روند . با تهیه خوراک‌های سنتی از یکدیگر پذیرایی می‌کنند و با نیایش و برنامه‌های فرهنگی مانند سخنرانی‌های ملی و آیینی سرود ، شعر و دکلمه جشن مهرگان را با شادی بر پا می‌دارند .

گزیداری از :
دیدی نو از دینی کهن و از نوروز تا نوروز

/ 5 نظر / 9 بازدید
فرید صلواتی

نمی خواهم بخوانیدم . اینبار می خواهم فقط گوشم کنید[ناراحت]

محمدرضا زادهوش

سلام مهدی جان. دزدی در روز روشن. خر فرید صلواتی دزدیده شد. [گل] [گل][گل][گل][گل] محمدرضا زادهوش (اصفهان دوست)

محمدرضا زادهوش

سلام. همین وجود تو تلاش برای حفظ اصفهانه بیشتر این انجمن ها بازیه برای گرفتن وقت منو تو و اقتدارگرایی یه عده دیگه. ضمنا بنده حقیر داستان فارسی خواندن نماز را به صورت داستان برای کودکان توسط سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان منتشر کرده ام.[گل ][گل][گل][گل][گل] محمدرضا زادهوش

فرید صلواتی

جهت شرکت در تشییع جنازه ، کم کم خود را آماده کنیم.راس ساعت ۸ صبح مقابل تالار وحدت ، و دیگر هیچ[ناراحت]