اصفهون

ای سپاهان، سروری کن بر زمین، چون آسمان در جهان، تا تو ولادتگاه چونین سروی (سنایی)

نمایشگاه نصف جهان
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٧  کلمات کلیدی:
قرن هاست اصفهان با گنجینه ای از هنر و فرهنگ بر تارک تمدن بشر می درخشد و تلالو مناره ها و درخشش کاشی هایش جهان را به تحسین و شگفتی وا می دارد. اصفهان از نگاه تاریخ، آفرینشگاه هنر، صنعت و معنویت است. این اقلیم ، زادگاه خلاقیتها ، اندیشه ها و تفکرات بلندی است که سالیانی دراز نقشی عظیم در عرصه تمدن ایران و ایرانی آفریده است.


شهرداری اصفهان با هدف شناسایی، بازسازی و احیا نمونه های برجسته از میراث گرانقدر و ارزشمند تاریخ کهن خود همواره بر حفظ ارزش ، فرهنگ و تمدن این شهر اندیشیده است. این شهر بی نظیر با توجه به ظرافت ها، ویژگی ها و آثار تاریخی مشهور و فراوان در سلوبی خاص و قدیمی از هر لحاظ برای مشتاقانی که از دور و نزدیک به دیدارش می شتابند مزین شده است، تا شکوه و عظمت تمدن اسلامی در قلب ایران به نمایش گذاشته شود. با توجه به اهمیت این موضوع اداره اطلاع رسانی روابط عمومی شهرداری اصفهان به تجهیز، اجرا و باز آفرینی سبک قدیم آثار تاریخی اصفهان در نمایشگاه نصف جهان درمساحت بالغ بر 1600 مترمربع اقدام نموده است.
این نمایشگاه درسه بخش به اصفهان گذشته،حال و تاریخچه صدساله شهرداری اصفهان پرداخته است. معرفی اجمالی و بازسازی نمونه های برگزیده، اصیل و پر جاذبه شهر اصفهان است که ضمن معرفی صنایع دستی و بناهای شاخص با ایجاد فضای مذهبی و معنوی حاکم بر ادوار کهن به بازبینی آثار اعتقادی تاریخی این شهر خواهد پرداخت. در این ارتباط سعی گردیده است تاریخچه بنا،صنایع دستی،بناهای قدیم از جمله بازار،سقاخانه،چایخانه سنتی،چاه آب و... با کاربری خاص قدیم آن حفظ و اجرا گردد. طرح اولیه نمایشگاه نصف جهان در اوایل بهمن ماه سال 1385آماده و پس از موافقت شهردار محترم،از نیمه دوم بهمن ماه عملیات اجرایی آن با جدیت و با فعالیت شبانه روزی آغاز شد. این نمایشگاه درطی دو ماه با بیش از10 هزار نفر ساعت مصرف و اعتباری بالغ بر300 میلیون ریال هزینه در 23 فروردین ماه 1386 درسال اتحادملّی،انسجام اسلامی با حضور شهردار محترم اصفهان و معاونین و همچنین معاون محترم سیاسی امنیتی استانداری افتتاح گردید و هم اکنون برای بازدید عموم آزاد می باشد.
اصفهان قدیم شامل سه بخش: بازارچه هنر در ابتدای آن چاه آب و سقاخانه ای به نیت تبرک که در قدیم اوّل هر بازاری قرار داشته است و بعد از آن اختصاص به صنایع دستی و هنرمندان اصفهان دارد. درفضایی بالغ بر250 مترمربع با 15 غرفه هنرهایی ازقبیل: هنرسوخت معرق،گلیم ،فرش،تابلوهای خطی مربوط به رضا عباسی و آیـنه کاری، معرق فلـزی، قلمکاری ، قلمـزنی،مینیاتـور،خاتم کاری، میناکاری، کاشیکاری، تذهیب و تشعیر تشکیل شده است . میدان امام(ره) در این بخش دومین کلید اصلی معماری شهرمیدان عظیم نقش جهان که نمادی از شب آن می باشد و این میدان در آن زمان زمین چوگان هم بوده است و دروازه های مرمرینی که شاه عباس اول برپا ساخته بود را در کنار عکس های قدیمی شهر ،گوشه ای دیگر از شاهکارهای هنراسلامی- ایرانی را به نمایش می گذارد. چهارباغ عباسی چهارباغ عباسی با بهره گیری از فضای قدیمی این خیابان که نام آن از چهارباغ تاکستانی گرفته شده است که شاه برای تحقق مسیر می بایست بخرد، خیابانی بزرگ بود در طرف شرق باغ بلبل،باغ توت و باغ درویشان قرار داشت. در سمت غرب تاکستان،باغ تخت وباغ هشت بهشت گوشه قرار داشته است که دراین فضا باغ تاکستان آن و حوضچه های آب فیروزه ای رنگ در جنب مدرسه چهارباغ در کنار عکس های قدیم و چایخانه سنتی که در آن زمان پشت مدرسه چهارباغ قرار داشته است و قسمتی از فرهنگ کهن این شهر را به نمایش گذاشته است.
اصفهان حال اصفهان حال شامل عملکرد چهارساله شورای اسلامی شهر و شهرداری اصفهان میباشد که این بخش با بیش از 18 غرفه که در اختیار معاونت ها و سازمانها ی تابعه شهرداری قرارگرفته است و همچنین هدایای مربوط به یازده کشور که عقد خواهرخواندگی دارند با اصفهان به نمایش گذاشته شده است. تاریخچه یکصدساله شهرداری در پایان تاریخچه که حاوی اسناد و مدارک مربوط به شهر- شورای اسلامی و شهرداری در صد ساله اخیرمی باشد این اسناد چگونگی تشکیل بلدیه، انجمن بلدیه و شهرداری پرداخته است . در کنار آن نیز سعی داشته است با نمایش عکس ها و نقشه های اصفهان قدیم و سایر اسناد به بررسی اوضاع اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین سیر تحول و تکامل معماری شهر اصفهان بپردازد.

منبع:http://isfahan.ir