اصفهون

ای سپاهان، سروری کن بر زمین، چون آسمان در جهان، تا تو ولادتگاه چونین سروی (سنایی)

تخت جمشید
ساعت ۱:٤٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

امروز باز بخاطر جریانی باز حسرت خوردم که ایران پارسی رو چیکار کردیم و به همین دلیل برای یاد آوری کسانی مثل خودم که یادمون نره ایران وایرانی چی و کی بوده و قسمتی از تخت جمشید رو معرفی کردم.

پ.ن:قابل توجه دوست عزیزی که فرموده بودند خودم هم مطالعه کنم و از خودم مطلبی بنویسم تا اینکه از جایی کپی کنم باید بگم که چندین کتاب تاریخ ایران خریدم ،خوندم و از اونها استفاده کردم.


قدیمی‌ترین بخش پارسه بر پایهٔ یافته‌های پارسه یا تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که سالیان سال پایتخت تشریفاتی امپراتوری ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است. باور تاریخدانان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی در ۳۳۰ پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و پارسه را به آتش کشید و احتمالا بخش عظیمی از کتابها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با اینکار نابود نمود. با این‌حال ویرانه‌های این مکان هنوز هم در مرودشت در نزدیکی شیراز مرکز استان فارس  برپا است و باستان شناسان از ویرانه‌های آن نشانه‌های آتش و هجوم را بر آن تایید می‌کنند.

 نام پارسه (تخت جمشید)

 

چگونگی ساخت

نام تخت جمشید در زمان ساخت «پارسه» به معنای «شهر پارسیان» بود. یونانیان آن را پِرسپولیس (به یونانی یعنی «پارسه‌شهر») خوانده‌اند. در فارسی معاصر این بنا را تخت جمشید یا قصر شاهی جمشید پادشاه اسطوره‌ای ایران می‌نامند که در شاهنامه فردوسی  نیز آمده‌است.

 

باستان‌شناسی مربوط به سال ۵۱۵ پیش از میلاد است. آنگونه که در منابع متعدد و گوناگون تاریخی آمده‌است ساخت پارسه در حدود ۲۵ قرن پیش در دامنه غربی کوه رحمت، به عبارتی میترا یا مهر و در زمان داریوش بزرگ  آغاز گردید و سپس توسط جانشینان وی با تغییراتی در بنای اولیه آن ادامه یافت. بر اساس خشت نوشته‌های کشف شده در پارسه در ساخت این بنای با شکوه معماران، هنرمندان، استادکاران، کارگران، زنان و مردان بی‌شماری شرکت داشتند که علاوه بر دریافت حقوق از مزایای بیمهٔ کارگری نیز استفاده می‌کردند.ساخت این مجموعه بزرگ و زیبا بنا به روایتی ۱۲۰ سال به طول انجامید.