اصفهون

ای سپاهان، سروری کن بر زمین، چون آسمان در جهان، تا تو ولادتگاه چونین سروی (سنایی)

هشدار نسبت به تخریب یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی اصفهان
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

مسجد شاه اصفهان که یکی از بهترین و بی‌نظیرترین بناهای تاریخی اصفهان است در سایه بی‌توجهی متولیان امر در خطر قرار گرفته که باد کردن کاشی‌های گنبد این بنای تاریخی و احتمال فروریختن کاشی‌های گنبد بخشی از آن است

بی‌توجهی به مسجد شاه سبب شده بخشی از کاشی‌کاری‌های مسجد باد کرده یا فرو بریزند. فرو ریختن بخشی از کاشی‌های مناره این بنای تاریخی، نمای ناخوشایندی را به این مسجد تاریخی داده است؛ ضمن اینکه هر لحظه امکان تخریب تزئینات این گنبد فیروزه‌ای زیبا وجود دارد. همچنین باد کردن (طبله کردن) بخشی از کاشی‌های این بنای تاریخی که در لحظه ورود به آن آشکارا دیده می‌شود از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

در این خصوص یکی از فعالان عرصه کاشی‌سازی،‌ معرق و هفت‌رنگ اظهار داشت: متأسفانه اکنون در مرمت بناهای تاریخی آنگونه که باید، از متخصصین دارای صلاحیت استفاده نمی‌شود و کسانی نظارت بر اجرای این طرح‌ها را بر عهده دارند که متأسفانه حتی آشنایی نسبی با این علم ندارند.

مجید پنجه‌پور افزود:‌ ‌مشورت‌نکردن با کارشناسان خبره در زمینه مرمت و تعمیر بناهای تاریخی در نهایت مشکلات بسیاری را برای بناهای تاریخی به‌وجود می‌آورد و باید به این نکته توجه داشت که اقدامات مرمتی بازیچه نیست. پنجه‌پور در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت برخی از کاشی‌های مسجد شاه اظهار داشت: می‌توان در مرمت این کاشی‌ها آن را به سبک قدیم درست کرد اما نکته مهم این است که چه کسی این کار را انجام دهد.

آخرین شخصی که مرمت گنبد مسجد شاه را در 20 سال گذشته بر عهده داشته، گفت: در آن دوران که مرمت گنبد مسجد شاه را به انجام رساندم، تنها 3‌ترک باقی‌مانده بود.حسین علی مصدق‌زاده با اشاره به اینکه در آن دوران نیز این 3 ترک باقیمانده از گنبد مسجد شاه طبله کرده بود، افزود: در آن سال به خاطر میزبانی اصفهان و انتخاب اصفهان به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، داربست‌های این گنبد باز شد و ادامه کار باقی ماند.

وی تصریح کرد: در آن زمان وضعیت گنبد مسجد شاه را به سازمان میراث فرهنگی متذکر شدم که در نهایت این امر بدون نتیجه ماند. در آن سال علاوه بر بازکردن داربست‌های گنبد مسجد شاه حتی قالب گنبد را نیز سازمان میراث فرهنگی خراب کرد. مصدق‌زاده با اشاره به اینکه هزینه ساخت مجدد این قالب بسیار زیاد است، اظهار داشت: مخالفت و درخواست‌های فراوان برای نگهداری این قالب‌ها بدون نتیجه ماند و تنها از سوی سازمان میراث فرهنگی این نکته مطرح شد که در زمان نیاز این قالب مجددا ساخته می‌شود.

محمد حسن مقضی یکی دیگر از مرمت‌کاران برجسته کاشی معرق در اصفهان معتقد است:‌ متأسفانه عدم‌استفاده سازمان میراث فرهنگی از نیروهای متخصصی که به‌صورت عملی در این عرصه فعالیت کرده‌اند باعث شده تا مرمت‌های انجام شده با دقت لازم انجام نشود.

چندی پیش رئیس سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان در این خصوص در گفت‌وگو با یک رسانه گفته بود: کاشی‌های گنبد مسجد شاه ‌25 سال پیش مرمت شد که به سبب تابش مستقیم نور خورشید، یخ‌زدگی، آلودگی‌های هوا و صوتی اکنون نیاز به بهسازی دوباره دارد.

منبع:متن اصلاح شده همشهری آنلاین


 
به امانت گرفتن تاریخ خودمان!!!!!!!
ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

 منشور کوروش به‌عنوان نخستین بیانیه مدون حقوق بشر که قرار بود 26دی‌ماه سال گذشته وارد ایران شود و در موزه ملی به نمایش دربیایدسرانجام پس از حدود 8ماه تاخیر، بامداد روز جمعه وارد ایران شد و روز گذشته در مخزن مخصوص خود در موزه ملی ایران جای گرفت.مذاکرات برای امانت گرفتن منشور حقوق بشر کوروش از حدود 5 سال پیش آغاز شد و در نهایت حدود 2 سال پیش، موزه بریتانیا با نمایش موقت آن در ایران موافقت کرد .

مدیر بخش خاورمیانه‌ موزه‌ بریتانیا درباره امانت دادن این منشو ر گفت: ما مفتخریم که این فرصت به ما داده شد تا منشور کوروش به ایران فرستاده شود.جان کرتیس بیان کرد: ایران با سخاوتمندی تعدادی از اشیای خود را برای برگزاری نمایشگاه‌هایی مانند شاه‌عباس و امپراتوری فراموش‌شده به بریتانیا امانت داد. ما اکنون مفتخریم که بتوانیم این سخاوتمندی را پاسخ دهیم.

مدیر بخش خاورمیانه‌ موزه‌ بریتانیا در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره‌ شرایط امانت دادن منشور کوروش به ایران، اظهار کرد: شرایط ما مانند شرایطی است که برای برگزاری هر نمایشگاهی از سوی موزه‌ بریتانیا اعمال می‌شود. وی همچنین درباره‌ دلیل طولانی‌شدن زمان برای امانت دادن منشور کوروش به ایران گفت: مدت کوتاهی است که در حال مذاکره درباره‌ این موضوع هستیم.

منشور کوروش، استوانه‌ای سفالین است که در سال ۵۳۹ پیش از میلاد به فرمان کوروش هخامنشی ساخته شده و دور تا دور آن مجموعه‌ای از سخنان و دستورات کوروش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی) نوشته شده‌است.این بیانیه به فرمان کوروش هخامنشی و به هنگام ورود به شهر بابل نوشته شده است؛ نوشته ای که برگردان آن حیرت باستان شناسان را برانگیخت و نشان از رفتار بشردوستانه کوروش با شهروندان شهرهای تصرف شده توسط سپاه وی داشت.

منبع : همشهری آنلاین