اصفهون

ای سپاهان، سروری کن بر زمین، چون آسمان در جهان، تا تو ولادتگاه چونین سروی (سنایی)

چاهکوه
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

دره چاهکوه در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان  در جنوب ایران است.

این دره در ۱۰۰ کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی قرار دارد. یکی از جاهای مهم گردشکری جزیره قشم است.

چاهکوه دره‌ای است با احجام و تندیس‌های بی نظیر و پوشیده از صدها حفره و کاسه و طاقچه بر بدنه عمومی آن با جوی‌های سنگی و چاههای آب که از یورش باد، بارش بارانهای تند و تابش آفتاب داغ پدید آمده‌است.

سنگهای چاهکوه عمدتا از جنس آهک بوده و بارانهای اسیدی هم باعث حل شدنشان و ایجاد این شکافها و حفرات شده.

علت نامگذاری آن هم وجود همین چاهها در ابتدای دره است که از نظر ذخیره آب شیرین دارای ارزش زیادی است.

 

 


 
فکر می کنید واقعیت داره ؟؟؟
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ امرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

 

 

بعد از شکست داریوش سوم از اسکندر و فروپاشی امپراتوری هخامنشی در سال 330 قبل از میلاد بسیاری از ایرانیان پراکنده شدند و به آمریکای مرکزی رفتند (از شمال اقیانوس هند گذشتند واز لابه لای جزایر اقیانوس آرام به سواحل السالوادور در جنوب آمریکای مرکزی ) و امپراتوری های دیگری را به وجود آوردند.یعنی قبل از کریستف کلمب این قاره را کشف کردند!!

 پوزادینوس یونانی محیط کره زمین را 28900km محاسبه کرد اما 150 سال قبل از او اراتوستن (اگه نمی شناسیدش یه سر به زمین شناسی پیش رشته تجربی بزنید) محیط زمین را39500 km نزدیک به 40000km و دقیق تر محاسبه کرد.نقشه کلمب هم بر اساس اندازه گیریهای پوزادینوس بود به همین دلیل وقتی به جزایر دریای کارائیب رسید اطمینان داشت به هند و سواحل آسیا رسیده . بومیان به او گفتند نام جزیره ای در آن نزدیکی کوباست (یعنی از قبل کوبا بود) اما کوبا نامی بومی نیست . کوبا در غرب دریای خزر و در شمال باکوست.مثل توکیو و کیوتو یا داریان و انادبر که نامشان وارونه است ( راستی این وارونه گفتنها از عادات ما ایرانی ها نیست؟) و همین طور جزیرهای به نام بابک Babeque که شهرت داشت طلای زیادی در آن جمع آمده و کلمب قصد داشت خود را به آنجا برساند (میدانیم بابک نام شهری است که اردشیر بابکان سر سلسله ساسانیان ازآن برخاسته)  زندگی نامه ای که اخیرا از کلمب منتشر شده وابستگی او را به خانواده ای از راهزنان دریایی روشن کرده .

 تیگره Tigre : نام رودها و شهرهایی در آمریکای مرکزی و جنوبی  ونزوئلا و پرو و....جالب اینکه در زمان هخامنشی به دجله تیگره می گفتند که نخستین بار کوروش از آن گذشت تا به بابل برود وبعدها هم داریوش برای سرکوبی شورشیان از آن گذشت. کانال پاناما را هم ایرانیان حفر کردند و به یاد داریوش آبراه داریان نامیدند . البته امروزه به آن پاناما گویند که از پانام گرفته شده .جالبتر اینکه پانام همان روبندهای است که موبدان زرتشتی جلوی دهانشان می بستند تا تنفس و بازدمشان آتش مقدس را آلوده نکند. و موارد جالب دیگری که ....... 

 

 

 

 


 
عکس اولیه گذرنامه ایرانی
ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ امرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: